DOŻYNKI Gminno - Parafialne Grabno - Zamość 2015

ZAPRASZAMY SERDECZNIE :-)        

Czytaj...

Dzień Kobiet 2011

  W dniu 7 marca 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet, w którym gościnnie wystąpiły zespoły taneczne i kapele z GOK-u w Sędziejowicach: Zespół Pieśni i Tańca ”Mali Sędziejowiczanie”, Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Sędziejowicka”, Kapela Podwórkowa „S

Czytaj...

III FESTIWAL RÓŻ - ŁASK 05.07.2015 r.

 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA SĘDZIEJOWICKA     Do obejrzenia relcji z prezentacji Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sędziejowicka na III Festiwalu Róż w Łasku zapraszamy na: portal - Facebook - GOK Sędziejowice - ABY SZYBKO ZNALEŻĆ SIĘ NA FACEBOOKU GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W SĘDZIEJOWICACH POZOST

Czytaj...

WIZYTA STUDYJNA 29 - 30 czerwca 2015 r.

W terminie 29 - 30 czerwca 2015 roku, mieliśmy ogromną przyjemność jako przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu województwa łódzkiego , powiatu łaskiego, uczestniczyć w wizycie studyjnej na Mazurach, której celem było pokazanie dobrych praktyk funkcjonujących na tamtym obszarze Sieci Współpracy. W ramach wizyt

Czytaj...

GMINNE ŚWIĘTO LUDOWE - Podule 2015r.

          Więcej zdjęć na strone facebook - GOK Sędziejowice. Zapraszamy!!!

Czytaj...

Kapela Podwórkowa "Sędziej"

  Od 2000 r przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach działa Kapela Podwórkowa „Sędziej”. Już w pierwszym roku swego istnienia kapela zdobyła specjalne wyróżnienie podczas XV Ogólnopolskiego Jarmarku Kapel Podwórkowych Łaziska Górne ‘2001 oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Kalisz Pomorski

Czytaj...

Historia

Drukuj PDF

„Sędziejowice należą do najstarszych miejscowości ziemi sieradzkiej. Wymienia je bulla papieża Innocentego II z 1136 roku, zaliczając do dóbr stołowych arcybiskupa gnieźnieńskiego. Musiała to być wówczas wieś zasobna, skoro właśnie wokół niej uformował się spory kompleks majątkowy. W 1366 r. był tu już kościół parafialny, zapewne drewniany. Na początku XVI w. wieś liczyła 12,5 łanów, znajdujących się we władaniu kmieci, był tu też folwark liczący 4 łany gruntu uprawnego. Aż do rozbiorów sędziejowicki klucz znajdował się w rękach Kościoła, następnie stał się własnością rządową. W 1842 roku ziemie przeszły na własność carskiego generała Łazunowa. W sierpniu 1863 roku pod Sędziejowicami doszło do słynnej potyczki wojsk carskich z powstańcami. Podczas walk śmierć poniosło kilkudziesięciu powstańców i kozaków. Patriotyczne nastroje społeczeństwa uwidoczniły się też podczas rewolucji 1905 r. Z inicjatywy Franciszka Ksawerego Wiśniowskiego doszło tu do rozruchów antycarskich. Chłopi domagali się polskiej administracji i języka polskiego w szkole. Wystąpienia chłopów zostały stłumione przez carskich żandarmów. W 1918 r., po odzyskaniu przez Polską niepodległości majątek gen. Uzanowa został przejęty przez polskie władze. Wkrótce powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Z inicjatywy miejscowego kółka rolniczego 15 listopada 1924 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ludowej Szkoły Rolniczej. Sześć lat później w pobliżu powstała linia kolejowa. W tymże czasie gminę Wola Wężykowa przemianowano oficjalnie na gm. Sędziejowice. W 1940 r. hitlerowcy wysiedlili stąd znaczną część polskich rodzin, a na ich miejsce sprowadzili osadników z Wołynia i Niemiec.
20 Stycznia 1945 r. Sędziejowice są już wolne. Za 9 lat zanim popłynie tu prąd elektryczny. Największy rozwój Sędziejowic nastąpił po wyzwoleniu. Wtedy tez wielką sławę w kraju zyskała tutejsza szkoła rolnicza. W 1960 r. rozpoczęto budowę remizy OSP i Domu Ludowego, w 1963 r. następuje otwarcie nowej szkoły. W 1997 r. otworzył podwoje Gminny Ośrodek Kultury.”

Ryszard Poradowski – „Od miasta do gminy” 
(Tygodnik „Nad Wartą”)

 

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach działało wiele zespołów, które zakończyły swoją działalność, lecz bardzo wiele wnosiły do naszych programów artystycznych.

      Warto byłoby wspomnieć naszych artystów.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Sędziejowiczanie” powstał w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach. Instruktorami zespołu byli: Grzegorz Brożyński - choreograf i Sylwester Kijański – muzyk. Członkami zespołu byli wyłącznie uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w dwóch grupach - młodszej, liczącej 25 osób oraz starszej - 18 osób. Występowali przy akompaniamencie Kapeli Ludowej „Grabianie”. W programie „Sędziejowiczanie” prezentowali pieśni, tańce i obrzędy z regionu sieradzkiego i łowickiego oraz tańce narodowe: polonez, kujawiak, krakowiak Z powodzeniem wielokrotnie koncertowali za granicą, m. in.  w Niemczech i Francji. Zespół Pieśni i Tańca „Sędziejowiczanie” był kilkakrotnym laureatem (2000 r., 2002 r., 2003 r.) Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, organizowanego przez Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie.

 

 

...

 

 

„Finezja” - ośmioosobowa grupa marżonetkowa, działająca  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach od 2002 do 2006 roku. Instruktorem zespołu była Katarzyna Matusiak. Dziewczęta prezentowały swój samodzielny program - dwa układy taneczne z pomponami (każdy 3 - 4 min.), a także towarzyszyły podczas występów Strażackiej Orkiestrze Dętej „Druh”. Uświetniały wiele imprez organizowanych na terenie gminy.

 

finezja

 

 

Skład zespołu:

Kosakowska Samanta
Krześniak Wioletta
Stachowiak Kamila
Stępień Dagmara
Stępień Kinga
Sobczak Izabela
Stępień Angelika
Szczepaniak Emilia

You are here:   StartHistoria