Strażacka Orkiestra Dęta „Druh”

Strażacka Orkiestra Dęta „Druh”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury
w Sędziejowicach
pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej

W listopadzie 1999 r. z inicjatywy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury - Grzegorza Brożyńskiego i Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach, podjęto starania w celu reaktywowania orkiestry dętej. Tworzenie orkiestry rozpoczęto od podstaw, bowiem od lat siedemdziesiątych w Sędziejowicach nie funkcjonowała żadna orkiestra dęta. Instrumenty pozyskano z kościoła w Marzeninie, parafii, Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach. Były jednak w fatalnym stanie, ponieważ przez wiele lat leżały i nikt ich nie używał, ani nie konserwował. Zniszczone, zmatowiałe, pokryte patyną i kurzem wymagały gruntownej naprawy. Potrzebne, więc były pieniądze na ich remont i przywrócenie do dawnej świetności. Na szczęście znalazł się solidny sponsor – prezes OSP w Sędziejowicach, a jednocześnie właściciel zakładu wędliniarskiego w Lichawie - Władysław Gabrysiak, który sfinansował całe przedsięwzięcie naprawy instrumentów. W grupie około trzydziestu pięciu osób w końcu stycznia 2000 r. zainaugurowała swoją działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach Strażacka Orkiestra Dęta „Druh” OSP Sędziejowice. Rozpoczęły się próby orkiestry pod opieką pierwszego kapelmistrza, łodzianina Jana Kondratowicza. Wielu z muzyków od podstaw uczyło się gry na instrumentach. Dzięki pomocy finansowej Władysława Gabrysiaka zorganizowano obozy szkoleniowe dla członków orkiestry, uszyto jednolite stroje i orkiestra zaczęła koncertować. Mimo, że orkiestra istnieje dopiero kilka lat to już niejednokrotnie zdołała podbić serca publiczności, a także uczestniczyła w regionalnych konkursach, zbierając pochlebne opinie jury.

W repertuarze orkiestra ma hymny, pieśni kościelne i świeckie, polki, marsze, mazurki, kujawiaki, a także melodie popularne. Obecnie orkiestrą kieruje kapelmistrz Anna Gronowska. Orkiestra uświetnia swoimi występami święta państwowe, religijne, ludowe oraz imprezy okolicznościowe.

2010_11110007d

Piechol Paulina

Saksofon Barytonowy:

Czesław Zieliński

You are here:   StartZespoły artystyczne"Druh"